Venetië (Biennale Arte) + Bernina Express
Reisgegevens
- Land:Italië
- Reiscode:689
- Type reis:Meerdaagse reis
- Duur:9 dagen
- Reissom:€2.790
- Bezoek aan de 61ste Biennale Arte. De expositie zal worden uitgevoerd volgens plan en visie van de helaas overleden curator Koyo Kouoh onder de titel ‘In Minor Keys’.
- De Biennale vindt plaats in de landenpaviljoens in stadspark Giardini, in de voormalige marine-loodsen van Arsenale en in diverse palazzi en kerken.
- Bijzondere tijdelijke exposities in o.a. Palazzo Grassi, Gallerie dell’ Accademia, museum Punta della Dogana, Dogenpaleis.
- Mogelijkheden om op zoek te gaan naar de ‘Geheimen van Venetië’ die buiten de grote toeristische trekpleisters vallen.
- Verblijf in een ideaal gelegen hotel in het centrum van Venetië.
- Thematische begeleiding door Doris Boerman en Koes Staassen.
Maandag 17 augustus
09.34 uur (Arnhem-Centraal): vertrek per ICE 225 naar Mannheim (A. 12.53); overstap.
13.37 uur: per ICE 371 van Mannheim naar Basel SBB (A. 15.47); overstap.
16.33 uur: per IC 579 van Basel naar Chur (A. 18.52).
18.52 uur: aankomst in Chur (CH), de hoofdstad van Kanton Graubünden.
Het hotel ligt op loopafstand v.h. station (2 overnachtingen).
Avond: mogelijkheid om samen te eten in een naburig restaurant.
Dinsdag 18 augustus
Dag naar keuze in en om Chur:
+ verkenning van het historische centrum;
+ museumbezoek, o.a. Bündner Kunstmuseum Chur. Zie www.kunstmuseum.gr.ch ; 10-17 uur
+ met kabelbaan omhoog naar Brambrüesch (1600 m.) voor een (makkelijke) bergwandeling.
Avond: mogelijkheid om samen te eten in een naburig restaurant.
Woensdag 19 augustus
Na het ontbijt verplaatsen we ons naar het station van Chur voor een vervolg van de reis.
Ca. 8.15 uur: vertrek uit Chur met de zgn. Bernina Express. Via een prachtige route (incl. fotostop) bereiken we ca. 13 uur Tirano in Italië.
Vanaf Tirano rijden we per luxe touringcar rechtstreeks naar Venetië, opnieuw een prachtige route.
Ca. 18.30 uur: aankomst in Venetië.
Per boot (of taxiboot) naar het hotel in de wijk Dorsoduro, nabij Accademia (5 overnachtingen).
Ontmoeting deelnemers/begeleiders die op een andere manier naar Venetië zijn gereisd (OPM.3).
Avond: voordat we het restaurant bereiken maken we nog een korte wandeling in de omgeving van het hotel.
+ vanaf het Zattere (kade aan Canale della Giudecca) zien we aan de overzijde het vroegere Molino Stucky, momenteel Hilton Hotel, op het eiland Giudecca.
+ I Gesuati (Santa Maria del Rosario; plafondschilderingen van Giambattista Tiepolo)
+ San Trovaso met werken van o.a. Tintoretto
Donderdag 20 augustus
Na het ontbijt volgt een inleiding op de Biennale Arte. Begeleiders van de Gouden Engel hebben vooraf uitgebreid de hoofdlocaties en meerdere nevenlocaties bezocht. Zij zullen een voorlopige indruk geven van hun bevindingen.
Aansluitend brengen we een eerste bezoek aan de 61e Biennale Arte.
Vandaag bezoeken we diverse landenpaviljoens in stadspark Giardini. Afgewisseld met de nodige pauzes verkennen we samen met de begeleiders de paviljoens.
Eind v.d. middag: mogelijkheid om enkele kleinere Biennale-locaties nabij het hotel te bezoeken.
Avond: mogelijkheid om samen te eten en/of concert of operavoorstelling te bezoeken. Zie OPM. 7
Vrijdag 21 augustus
Na het ontbijt maken we een tocht per busboot (vaporetto) over Canal Grande, de levensader van de stad, gesierd met prachtige palazzi. We bezoeken (c.q. maken een keuze uit)
+ Fondazione Prada (hedendaagse kunst). Open 10-18 uur. Zie www.fondazioneprada.org
+ Museo d’Arte Moderna in het Ca’ Pesaro. Ma. gesloten. www.capesaro.visitmuve.it
+ Ca’ d’Oro, één van de mooiste palazzi aan het Canal Grande, herbergt de Galleria Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro. Collectie bevat werken van o.a. Andrea Mantegna, Titiaan en Van Dyck. Open 10-18.30 uur. Ma. gesloten. Zie ook www.cadoro.org
+ kleinere Biennale-locaties in de wijk Cannaregio.
Ook mogelijk in Cannaregio (één van de meest volkse wijken van Venetië):
+ wandeling door /bezoek aan het Ghetto, de joodse wijk met o.a. de vele synagoges enMuseo Ebraico. Zie ook: https://www.ghettovenezia.com
+ diverse bijzondere tuinen (de meeste zijn niet openbaar);
+ diverse kerken met bijzondere kunstwerken (o.a. van Tintoretto).
Avond: mogelijkheid om samen te eten en/of concert of operavoorstelling te bezoeken. Zie OPM. 7
Zaterdag 22 augustus
Na het ontbijt brengen we een tweede bezoek aan de Biennale Arte. Vandaag bezoeken we de kunstwerken en installaties in de gebouwen van het voormalige marine-complex Arsenale.
U kunt met de begeleiders op stap gaan of uw eigen route bepalen. Zij zullen zorgen voor enkele momenten van samenkomst c.q. pauze.
Aan het eind van de middag gaan we per vaporetto weer richting hotel, of wandelen we via het San Marco-plein, San Marco-basiliek en het Dogenpaleis richting hotel.
Het Dogenpaleis (open: dagelijks 9-18 uur) heeft een zeer uitgebreide collectie van kunst uit de periode vanaf ca. 1500, met o.a. Vlaamse schilderkunst (Maerten de Vos, Quentin Matsys), werken van Bellini, Titiaan, Tintoretto e.a. Zie ook www.palazzoducale.visitmuve.it.
Avond: mogelijkheid om samen te eten en/of concert of operavoorstelling te bezoeken. Zie OPM. 7
Zondag 23 augustus
Ochtend: mogelijkheid om de gezongen hoogmis (10 uur) in de Basilica di San Marco bij te wonen. Claudio Monteverdi werd hier in 1612 aangesteld als kapelmeester. Zijn voorgangers waren o.a. Adriaan Willaert en Giovanni Gabrieli.
Dag naar keuze en in overleg., De volgende musea/kerken bevinden zich niet ver van het hotel:
+ het Peggy Guggenheimmuseum, met vele topstukken uit de vorige eeuw. Tijdelijk: “Peggy Guggenheim in London: The Making of a Collector”
Zie ook: www.guggenheim-venice.it. Open: dagelijks 10-18 uur, dinsdags gesloten.
+ het museum Gallerie dell’Accademia (oude kunst, 14de-18de eeuw). Dagelijks geopend van 08.15 – 19 uur; op maandag open tot 14 uur) Zie ook www.gallerieaccademia.it.
+ Palazzo Grassi (moderne kunst). Tijdelijke exposities met werk/installaties van Amar Kanwar en Michael Armitage. Zie ook www.palazzograssi.it
Toegang: € 18,–; combikaart met museum Punta della Dogana is mogelijk. Di. Gesloten.
+ de voormalige douanegebouwen op Punta della Dogana zijn omgebouwd tot een prachtig museum (arch. Tadao Ando), met diverse werken (hedendaagse kunst) uit de collectie van François Pinault. Tijdelijke exposities met werk/installaties van Paulo Nazareth en Lorna Simpson. Zie ook www.palazzograssi.it
Toegang: € 18,–; combikaart met museum Grassi is mogelijk. Di. Gesloten.
Avond: mogelijkheid om samen te eten en/of concert of operavoorstelling te bezoeken. Zie OPM. 7
Maandag 24 augustus
10 uur: per boot naar het station van Venetië.
11.35 uur: vertrek rechtstreekse trein van Venetië naar München.
Ca. 18.30 uur: aankomst op München Hbf. Het hotel ligt op geringe loopafstand.
Avond: mogelijkheid om samen te eten in een naburig restaurant.
Dinsdag 25 augustus
Na het ontbijt reizen we per trein verder richting Nederland.
09.46 uur: vertrek per ICE 722 vanaf München – Hbf. richting Düsseldorf.
14.36 uur: aankomst op Düsseldorf Hbf; overstap.
15.11 uur: vertrek ICE 124 van Düsseldorf naar Amsterdam-CS.
Aankomsten in Arnhem (ca. 16.30), Utrecht (ca. 17 uur) en Amsterdam (ca. 17.30).
- Vervoer / Bernina Express / openbaar vervoer Venetië: op alle treintrajecten reizen we 1e klas, m.u.v. de Bernina Express. Op de heenreis starten we met een treinreis naar Chur; er zijn enkele noodzakelijke overstappen. Na een rustdag in Chur gaat het verder met de Bernina-Express, via een smalspoor, dat eindigt in het Italiaanse Tirano. Daarna vervolgen we de reis met een touringcar rechtstreeks naar Venetië. Na het verblijf in Venetië gaat het per trein terug naar München, waar we overnachten. De volgende dag reizen we (met een overstap in Düsseldorf) terug naar Nederland.
Vervoer vanaf het station in Venetië naar het hotel (en omgekeerd) vindt plaats per boottaxi of gehuurde boot. In Venetië verplaatsen wij ons per vaporetto (busboot); een 7-daagse bootkaart (à € 60,-) is inbegrepen.
- De hotels: op de heenreis verblijft u in een prima hotel in het Zwitserse Chur. Op de terugreis zullen we in München overnachten. In Venetië verblijven we in (Centro Culturale) Don Orione, sfeervol en rustig gelegen op een ideale plek in het centrum (in de wijk Dorsoduro, vlakbij Accademia). Het is een voormalig klooster/internaat (met mooie binnentuin) en functioneert volledig als een hotel (3-sterren); de kamers in CC Don Orione beschikken niet over een TV, WiFi is aanwezig. Zie ook donorione-venezia.it. Onder voorbehoud en na overleg met DGE zijn hier enkele kleinere 1-persoonskamers beschikbaar tegen een lagere toeslag (€ 250). Voorlopig geldt “Wie het eerst komt …….”.
- Reisalternatieven: onder voorbehoud en in overleg bieden wij volgende reisalternatieven aan
A: 8-daagse reis (17 t/m 24 augustus; code 68A). U reist met de groep naar Venetië verblijft 5 nachten in het hotel in Venetië en regelt zelf uw terugreis. Programma is t/m 23 augustus gelijk aan programma van de 9-daagse treinreis.
Reissom: € 2490,–; toeslag kamer-alleen: € 390,– (verblijf in een 2-pk), € 190,– (indien verblijf in een kleine 1-pk in Venetië; onder voorbehoud zie OPM. 2);
B: 6-daagse reis (19 t/m 24 augustus; code 68B). U regelt zelf het vervoer naar en van Venetië en verblijft 5 nachten in het hotel ter plaatse. U volgt het programma in Venetië gelijk aan dat van de 9-daagse treinreis.
Reissom: € 20404,–; toeslag kamer-alleen: € 290,– (verblijf in een 2-pk), € 120,– (indien verblijf in een kleine 1-pk in Venetië; onder voorbehoud zie OPM. 2); - Bovenstaand programma is voorlopig / excursies / audiosysteem. Wijzigingen en aanvullingen, ook tijdens de reis, blijven mogelijk. U bent natuurlijk niet verplicht alle excursies mee te maken. Hoofdthema van de reis is hedendaagse kunst zoals deze op de Biennale Arte en verdere nevenlocaties in Venetië te zien zal zijn. Afhankelijk van de grootte van de groep maken we tijdens rondleidingen en stadswandelingen gebruik van een audiosysteem van DGE.
- De 61ste Biennale d’Arte / Nederlands Paviljoen / Belgisch Paviljoen: de kunstwereld en de organisatie van de Biennale werd in 2025 zwaar getroffen door de dood van artistiek directeur Koyo Kouoh. Haar team heeft met vol élan de voorbereidingen van la Biennale Arte van 2026, waarvoor Kouoh de titel koos “In Minor Keys”, voortgezet. Zie ook labiennale.org. Zowel Nederland (Dries Verhoeven) als België (Miet Warlop) presenteert zich in hun desbetreffende paviljoens met een performancekunstenaar.
De Biennale vindt plaats in stadspark Giardini di Castello, in de loodsen van de vroegere marinehaven Arsenale en op vele kleine locaties verspreid door de stad.
- Begeleiding: Hoe kijk je naar hedendaagse kunst? Heeft het een boodschap? Is het spannend? Mag het ook gewoon mooi zijn? Allemaal vragen waarover de beeldend kunstenaars Doris Boerman en Koes Staassen graag met de reizigers van gedachten wisselen. Hun manier van begeleiden tijdens een voorgaande Biennale was een grote meerwaarde. Wij zijn blij dat zij weer bereid zijn om tijdens deze reis naar de hedendaagse kunst met ons op stap te gaan. Voorafgaand aan de reis zullen zij de Biennale uitgebreid bezoeken. Zie voor informatie over de kunstenaars o.a. dorisboerman.nl en www.koesstaassen.nl.
Gerard Kemna heeft de algemene leiding op deze reis. Hij zal zorgen dat alle zaken betreffende vervoer, hotel, restaurants, concertkaarten e.d. naar wens worden geregeld. Bovendien zal hij belangstellenden vergezellen bij bezoek aan ‘verborgen tuinen’.
- Het aanbod van concerten en opera’s in Venetië is enigszins beperkt in onze reisperiode. Men kan elke avond in ieder geval kiezen uit:
(21 uur) Chiesa San Vidal: Vivaldi-programma. € 30,-. Zie www.interpretiveneziani.com.
(20.30 uur) Palazzo a.h. Canal Grande: opera-uitvoering in kleine bezetting (ma-di-do-zat: La Traviata van Verdi; vrijdag: Rigoletto van Verdi; woe-zon: Il barbiere di Siviglia van Rossini). Kaarten: ca. € 95,–. Zie ook www.musicapalazzo.com.
Nadere informatie over uitvoeringen op andere locaties o.a. in S.M. della Pietà volgt later. Dichter bij de vertrekdatum zult u extra informatie kunnen vinden op www.goudenengel.nl
- Minimum aantal deelnemers: de reissom is gebaseerd op een minimum van 22 deelnemers. Mocht dit aantal niet gehaald worden dan bestaat de mogelijkheid dat de reissom met maximaal € 90,– wordt verhoogd om deze bijzondere reis toch door te laten gaan. Een andere mogelijkheid bestaat dat we op het traject Venetië – München alsnog per 2e klas reizen. Indien er minder dan 18 deelnemers zijn bestaat de kans dat we kiezen voor één inhoudelijk begeleider.
- Donateurs van Stichting De Gouden Engel (alsook een eventuele medereiziger) ontvangen korting op alle reizen van De Gouden Engel. De donateurskorting op deze reis bedraagt € 20,– p.p.. U bent donateur wanneer u minimaal € 35,– als Donatie-2026 hebt overgemaakt op ING-banknummer NL78 INGB 0000 0701 05 t.n.v. Stichting De Gouden Engel te Nijmegen.
- VOORLOPIGE OPGAVE IS MOGELIJK! Bent u geïnteresseerd maar kunt u nog niet definitief beslissen dan adviseren wij u een voorlopige opgave. Wij blijven dan kosteloos een plaats voor u vrijhouden tot u van ons een berichtje krijgt, waarna u zo snel mogelijk moet beslissen.
– de treinreizen Arnhem-Chur, Chur-Tirano (met Bernina-Express) en Venezia-München-Amsterdam. Plaatsen 1e klas m.u.v. Bernina E. NB. De treintickets worden gereserveerd vanaf Arnhem-Centraal.
– vervoer per luxe touringcar van Tirano naar Venetië
– bootvervoer station Venetië – hotel v.v.
– bootkaart openbaar vervoer Venetië voor 7 dagen t.w.v. 60 Euro
– hotelovernachtingen: 2x Chur, 5x Venetië, 1x München; toeslag bij 8x gebruik kamer-alleen: € 440,- (indien 2-pk. in Venetië-Don Orione); Lagere toeslag (indien verblijf in een kleine 1-pk. in Venetië-D. Orione; optie onder voorbehoud, zie OPM. 2 en 3);
– maaltijden: 8x ontbijt;, 1x diner of een bijdrage van € 45,– in uw maaltijdkosten
– toeristenbelastingen in Chur, Venetië en München
– toegang hoofdlocaties Biennale Arte
– bijdrage van € 30,- in overige entrees en/of bezoekkosten
– inhoudelijke begeleiding Biennale door de beeldend kunstenaars Doris Boerman en Koes Staassen
– gebruik audiosysteem van De Gouden Engel tijdens de rondleidingen
– algemene begeleiding tijdens de gehele reis door Gerard Kemna
+ Niet inbegrepen:
– eventuele overige entrees en bezoekkosten
– overige maaltijden
– fooien voor chauffeurs van bus en boottaxi’s
Via een voorlopige inschrijving kunt u een optie nemen op deze reis. De Gouden Engel blijft dan zonder kosten en/of reisverplichting plaats(en) voor u vrijhouden. Wanneer de reis volgeboekt dreigt te raken zullen wij tijdig contact met u zoeken en vragen om een nadere beslissing.